Suns un bērns nedrīkst palikt divatā

suns_un_berns

“Mājās kur ir bērni pirmais un galvenais noteikums ir – suns un bērns divatā palikt nevar,” pēc aizvadītās nedēļas traģiskajiem notikumiem Rīgas novadā skaidro Ogres veterinārās ambulances ārste Inga Bauģe.

Aizvadītajā nedēļā raidījums “Degupunktā” ziņoja par kādu gadījumu Rīgas novadā, kur, saimniekam pārnākot mājās ar vācu aitas sugas suni, dzīvnieks pēkšņi sācis nežēlīgi kost mazam bērnam. Maza meitenīte kosta tik spēcīgi, ka viņai pat ielauzts galvaskauss. Pagaidām nav zināms, kādēļ suns tik agresīvi reaģējis, norāda “Degpunktā”. Mediķi slimnīcā vairākas stundas cīnījās par bērna veselību, sakot, ka meitenītes stāvoklis ir smags, bet stabils. Bērnu klīniskās slimnīcas mediķi 2008.gadā snieguši palīdzību 520 bērniem, kuri cietuši no dzīvnieku kodumiem. Lielākoties bērni cietuši no pašu mājas mīluļiem.

I.Bauģe norāda, ka arī Ogres veterinārajā ambulancē ik mēnesi nonāk kāds dzīvnieks, kas sakodis bērnu. Ārste uzsver, ka mājā, kurā ir suns un bērns, vienmēr ir jābūt pieauguša cilvēka kontrolei. Suni agresijā vainot nebūtu pareizi, jo dzīvnieks vienmēr dzīvo pēc suņu bara noteikumiem un rīkojas saskaņā ar saviem instinktiem. Kļūda ir domāt, ka suns pasauli uzlūko ar cilvēka acīm un saprašanu.

Suņu bara hierarhijā kucēni ieņem viszemāko vietu un lielākā daļa suņu cilvēka bērnu attiecību hierarhijā uztver kā viszemāko un var mēģināt bērnu audzināt. Suņi, audzinot savus kucēnus, kož viņiem degunā un galvā. Taču kucēnam ir biezs apmatojums un bieza āda, tādēļ būtiskas traumas šāda audzināšana neatstāj. Gluži pretēji cilvēka bērnam šāds suņa kodiens var beigties ar ļoti nopietnu traumu – ar lieliem noplēstas ādas lēveriem un bojājumiem.

Būtiski, lai bērns neatrastos blakus sunim tad, kad dzīvnieks ēd. Ja suns ir paēdis, tad ir jānovāc trauciņš, no kā viņš ir ēdis, jo suns var sargāt arī tukšu ēdamo trauciņu. Sunim saimnieks parasti ir “dievs”, bet to, ka saimnieka bērns ir tik pat svarīgs, suns var nesaprast.

Sunim ir jāierāda atbilstoša vieta ģimenes hierarhijā ne tādēļ, ka mēs viņu mazāk mīlam. Tas nepieciešams, lai visi ģimenes locekļi, arī saimnieks, varētu justies droši. Tajā brīdī, kad mēs ar suni kopā ēdam un kopā guļam gultā, suns var sākt uzskatīt, ka mēs ar viņu esam vienlīdzīgi. Un tad ir tikai viens solis līdz tam, lai suns mēģinātu pierādīt savu pārākumu.

Lai to nepieļautu, būtiski ir visdažādākie sīkumi. Piemēram, vispirms paēd saimnieks un tikai tad – suns. Ja suns jums neļauj mierīgi paēst un jūsu maltītes laikā diedelē ēdienu, tad viņam virtuvē nav ko darīt. Ir gadījumi, kad suņu agresijas problēma atrisinās tad, kad suns tiek izlikts sētā, tādējādi liekot saprast, kurš te ir galvenais. Atsevišķos gadījumos agresiju samazina suņa kastrācija, taču tikai līdz 2 gadu vecumam. Vecākam vīriešu kārtas sunim kastrācija uzvedību diez vai izmainīs. Kastrācija palīdz pie seksuālās agresijas, taču agresija ne vienmēr ir seksuāla.

Daudz grūtāk ir tikt galā ar kaķa agresiju un kaķa pāraudzināšana ļoti bieži beidzas ar eitanāziju. Kaķi nedrīkst sist, audzinošos nolūkos viņu var uz laiku izolēt no pārējiem ģimenes locekļiem, liekot saprast, ka viņš ir nosodīts. Arī sodīšana, noņemot ēdienu, var būt efektīva, taču ne vienmēr. Īpašas problēmas ir ar ielas kaķiem. Ir zināmi gadījumi, kad pēc kaķa uzbrukumiem tā saimniekam nākas gulties slimnīcā. Pareizi izturoties pret agresīvu suni, viņš visu mūžu var nodzīvot bez agresijas izpausmēm, taču ar kaķi tas diez vai būs iespējams.

Pats galvenais – saimniekam apzināties savu atbildību par dzīvnieku un tā audzināšanu. Bez ievērības atstāti signāli – suņa rūkšana uz bērnu un citi brīdinājumi, var izrādīties liktenīgi un atbildīgs būs suņa saimnieks.