Svētkos dzīvnieki īpaši jāsargā

svetki_suns

Katru gadu ap Ziemassvētku un Jaungada laiku pie veterinārārstiem tiek vesti dzīvnieki, kas cietuši svinību laikā, atzīst Ogres Veterinārās Ambulances ārsti.

Nereti klīnikās nonāk kaķi un suņi, kas saēdušies skujas. Kaut arī jaunie skuju dzinumi ir veselīgi, jau izaugušu skuju ēšana dzīvniekam  var izraisīt zarnu piepūšanos, caureju un gremošanas trakta apstāšanos. No skuju ēšanas dzīvnieku var pasargāt, viņu nelaižot istabā, kurā atrodas eglīte, vai arī neļaujot eglītei tuvoties. Dzīvnieks jāsargā arī no indīgu istabas augu graušanas.

Nereti kaķi un suņi apēd dažādus eglīšu dekorus, piemēram, “lietutiņus”, kas nepadodas gremošanai. Šādu objektu izņemšanai no dzīvnieka ķermeņa var būt nepieciešama operācija. “Ja ir mājdzīvnieki, tad šādus dekorus labāk nelietot, bet labāk kārt dabīgas lietas – burkānus, piparkūkas un citus “bioloģiskos” rotājumus,” norāda vetārsts Mārtiņš Bauģis.

Svētku laikā dzīvniekam īpaši traumējoši var būt salūta trokšņi. Var palīdzēt dabīgi nomierinoši līdzekļi, taču tad tie jādod savlaicīgi – vismaz stundu pirms šaušanas. Cenšaties šādos stresa brīžos atrasties dzīvniekam blakus, vēlams kādā klusākā mājas daļā.

Pie šaušanas trokšņiem dzīvnieku var arī pieradināt, tos ierakstot un sistemātiski atskaņojot, pakāpeniski palielinot skaļumu. Varbūt, ir suņi, kas pie šāda trokšņa var pierast, taču ja dzīvniekam jau ir fobija un paniskas bailes, tad pieradināt praktiski nav iespējams. Tad no šiem trokšņiem vai nu pilnībā jāizvairās, vai fobija jāārstē ar antidepresantiem un tad jāmēģina pieradināt. Antidepresantu lietošanas kurss var ilgt 3-4 mēnešus. Suns panikas lēkmē var pamest mājas uz neatgriešanos.

Lai cik grezni būtu svētki, dzīvniekam alkoholu dot noteikti nedrīkst. Ņemiet vērā, ka dzīvnieks daudz ātrāk var saslimt ar alkoholismu un kļūt agresīvs.