Pavasaris – dzīvnieku vakcinācijas laiks

Pet Immunizations

Pie sliekšņa jau pavasaris, kad, laikam kļūstot siltākam, dzīvnieki kļūst aktīvāki. Vienlaikus palielinās arī mūsu mīluļu saslimšanas iespējas.

Ogres Veterinārās aptiekas – ambulances vetārsts Mārtiņš Bauģis atgādina, ka, saskaņā ar likumu, katru gadu jāveic dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu. Pretējā gadījumā mājdzīvnieka saimniekam no savas kabatas būs jāsedz visi izdevumi, arī ekspertīzes, kas var rasties sakošanas gadījumā. Šīs izmaksas var būt ievērojamas – kaķim pat 100 lati, bet lielam sunim – līdz 200 latiem. Savukārt, ja dzīvnieks būs vakcinēts, tad šos izdevumus segs valsts. “Šobrīd valsts taupa un liek maksāt neapzinīgiem cilvēkiem,” rezumē M.Bauģis.

Lai dzīvnieku pasargātu arī no citām saslimšanām, M.Bauģis iesaka komplekso poti. Tā pasargās no mēra, parovīrusa, hepatīta, adenovīruss, infekcijas, leposterozes un trakumsērgas. Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem, komplekso poti kaķiem var veikt katru trešo gadu, bet suņiem tā ieteicama katru gadu.

Sevišķi aktuālas vakcīnas kļūst pavasarī, kad mājdzīvnieki vairāk laika pavada ārpus mājas, biežāk nonāk kontaktā ar citiem dzīvniekiem. Savukārt, atsākoties suņu izstāžu sezonai, biežākas kļūst saslimšanas ar audzētavu klepu. Šī slimība ir ļoti lipīga – ja izstādē būs kaut vai tikai viens klepojošs suns, tas izstādes laikā var var inficēt lielāko daļu dzīvnieku, ar kuriem atrodas vienā telpā vai nonāk kontaktā. Audzētavu klepus pats nepāriet – tas jāārstē. Pieejama arī īpaša vakcīna pret audzētavu klepu. Svarīgi vakcinēt arī tos suņus, kas dodas uz suņu pastaigu un dresūras laukumiem, kur iespējams kontakts ar citiem dzīvniekiem.

Kucēniem aktuāla arī plānveidīga attārpošana un vakcinācija.

Kaķus iespējams atsevišķi vakcinēt pret kaķu leikozi, kas ir nāvējoša kaķu slimība, ko kaķi viens otram nodod kontaktu ceļā. Šī slimība sastopama kaķu audzētavās un klaiņojošiem dzīvniekiem. Pirms vakcinācijas pret leikozi gan jāpārbauda, vai kaķa organismā pret to jau nav izstrādājušās antivielas, šādā gadījumā vakcināciju neveic.

Dzīvniekus nevakcinē pret ērču pārnēsātām slimībām. M.Bauģis skaidro, ka ar ērču encifalītu suņi un kaķi neslimo, bet pret laima slimību arī dzīvniekiem vakcīna nepastāv.

It īpaši pavasarī, kad prasti palielinās dzīvnieku seksuālā aktivitāte, aktuālas kļūst arī venēriskās saslimšanas – gan abortu izraisošā brucella, gan hlamīdijas un toksoplazmoze. Ja dzīvniekus mēģina sapārot, bet nav rezultāta, vai arī mazuļi nāk pasaulē jau miruši, tad ir jāmeklē cēloņi un jāārstē.