Visnekaitīgākā dzīvnieku sterilizācijas metode – implanti

kuce

Pavasarī, dzīvniekiem izjūtot daudz spēcīgāku dzimumtieksmi, daudziem suņu un kaķu saimniekiem aktuāls kļūst mīluļu plānveida sterilizācijas jautājums.

Kaķi, it īpaši runči, partneru meklējumos nereti pamet mājas, cīņā par dzimtas turpinājumu bieži vien gūstot arī dažādas traumas. Sterilizēts dzīvnieks šajā laikā būs mierīgāks, bet kuces un kaķenes būs pasargātas no nevēlamas grūtniecības.

Šobrīd viena no atzītākajām sterilizācijas metodēm ir ķīmiskā sterilizācija, jeb implantu ievietošana dzīvnieka organismā, sevišķi vīriešu kārtas ruņčiem un suņupuikām. “Tā nav narkoze, nav operācija, bet ir vienkārši injekcija,” skaidro Ogres veterinārās aptiekas-ambulances vetārsts Mārtiņš Bauģis. Injekcijas darbības ilgums atkarīgs no dzīvnieka lieluma. Maza auguma suņiem (līdz 5 kg) un kaķiem tā varētu darboties līdz pat diviem gadiem, lielākiem dzīvniekiem – pusgadu un vairāk.

Ķīmiskā sterilizācija dzīvniekiem ir absolūti nekaitīga. Implanta vielas bloķē hipofīzes izdalītos prehormonus jeb priekšhormonus, tādēļ nenotiek vīrišķo un sievišķo hormonu izstrāde. Implati dzīvniekam ir daudz drošāki un nekaitīgāki, nekā ķirurģiska kastrācija, taču arī dārgāki. Implanta ievietošana maksā apmēram 65 latus (salīdzinājumam – kastrācija atkarībā no dzīvnieka lieluma var maksāt 20-45 latus).

Vairākās ES valstīs, piemēram, Vācijā, dzīvnieka ķirurģiska kastrācija ir aizliegta, pieļaujot vien ķīmisku sterilizāciju, kas tiek uzskatīta par daudz humānāku. Implantu var ievietot arī dzīvnieku sieviešu kārtas pārstāvēm, taču tad vispirms sonogrāfiski jāpārliecinās par olnīcu stāvokli. Kucītēm implanti būs jāliek divas reizes gadā.

Implanti samazina dzīvnieka dzimumdziņu, tomēr viņš var turpināt izrādīt interesi par pretējā dzimuma pārstāvjiem. Sterilizācijai ir arī negatīvie aspekti, galvenokārt, dzīvnieku pieņemšanās svarā, jo seksuālie hormoni piedalās arī tauku vielmaiņā un aktīvāk noārda taukus, turklāt, samazinoties dzimumtieksmei, dzīvnieki kļūst mazāk aktīvi. Līdz ar to jāseko līdzi dzīvnieka diētai, jādod liesāka pārtika.

Kucēm pirmajā dzīves gadā veikta sterilizācija ir vienīgais veids kā pasargāt no piena dziedzera vēža, ar ko mūža nogalē slimo lielākā daļa no visām kucītēm. Arī vēlāk veikta sterilizācija samazina iespēju saslimt ar šo slimību.