Pie mājdzīvnieku uztura jāpiedomā

kakis_ed

Nereti saimnieki ļauj saviem mīluļiem ēst zaļumus pārliecībā, ka tādējādi dzīvnieks uzņem nepieciešamos vitamīnus.

Ogres veterinārās ambulances veterinārāsts Mārtiņš Bauģis skaidro, ka suņiem un kaķiem nemēdz būt C vitamīna deficīts, jo to viņu aknas izstrādā pašas. Līdz ar to zaļos augļus dzīvniekam dot nav nozīmes. “Vienīgie, kuriem aknas neražo C vitamīnu ir cilvēki un jūrascūciņas. Suņi un kaķi ir gaļēdāji un tiem augļi var kaitēt un izraisīt alerģiskas reakcijas,” piebilst M.Bauģis. Suņu un kaķu zarnu trakti nav piemēroti liela cukura daudzuma uzņemšana, tādēļ saldu augļu baudīšana var izraisīt vēdera pūšanos un caurejas. Dzīvniekiem var būt alerģiskas reakcijas uz citrusaugļiem, tomēr ir izņēmumi. Ja sunim vai kaķim augļi ļoti garšo un neizraisa komplikācijas, tad tos var dot ierobežotā daudzumā.

Savukārt veterinārārste Inga Bauģe uzsver, ka dzīvniekiem nevajadzētu dot netīrus augļus. Te nebūs problēmu ar mizojamiem augļiem, piemēram, banāniem. Taču, piemēram, hurma būtu rūpīgi jānomazgā. Jārēķinās ar to, ka “veikala augļi” nereti ir apstrādāti ar ķīmiju, kas var būt kaitīga arī dzīvniekam.

Jūrascūkām un trušiem vispār nevajadzētu dot veikalā pirktus dārzeņus un salātus, arī gurķu mizas, jo tās ir apstrādātas ar vielām, kas kavē baktēriju un pelējuma attīstīšanos, un nogalina minēto dzīvnieku dabīgo mikrofloru. Šī iemesla dēļ minētie mājdzīvnieki bieži aiziet bojā.

Kūpinājumi un trekni ēdieni, cepeši dzīvniekiem var veicināt aizkuņģa dziedzera un aknu problēmas. Savukārt kaulu ēšana arī sunim var radīt aizsprostojumus, barības vada, kuņģa un zarnu traumas, kas jārisina ar klizmu vai ķirurģiski. Kauls var būt kā rotaļlieta. Kauls vispār nesagremojas un, ja asa kaula šķēle nolūst, tad tādai asai tai jāiziet cauri visam barības vada. Āra dzīvniekam kauls var pārplēst zarnas un, nesaņemot veterināra palīdzību, izraisīt dzīvnieka nāvi.